Bir Kış Rüyası, Finlandiya Gezi Rehberi

Roveniemi Santa Claus Village kardan adam

Eveeeeettttt!

Hazırsanız başlıyoruzz…

Finlandiya Gezi Rehberi hoş geldiniz. Neden bir kış rüyası başlığını koyduğumuz ile başlayalım! Yıl 2018, bundan tam tamına iki sene önce Damla’nın hastane serüveninde instagramda gezerken denk geldiği Kuzey Işık fotoğraflarını takıntı halinde takip etmesiyle başladı. Veee kuzey ışıkları hakkında yaptığı araştırmalar neticesinde o ışıkların altında olmak bizim için bir rüya/hayal halini almaya başlamıştı.

Evet yanlış okumadınız. Finlandiya Gezi Rehberi, Tam iki senedir planlıyoruz.

Peki neden Finlandiya’ya gitmeye karar verdik. Bunun sebebi aslında Finlandiya’da İsveç veya Norveç gibi otobanların ücretli olmaması, cam tavanlı otellerin ve Noel baba köyünün Finlandiya’da olmasıyla başladı. Ayrıca Norveç ve İsveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerine göre fiyatları bizim için daha uygundu. Diğer bir durum ise THY’nin Istanbul’dan direk Rovaniemi’ye uçuşu olmasıydı. Evet çoğunuz diğer bloglardaki Finlandiya gezi rehberi yazılarına göre Pegasus ile İsveç’in güneyine Stockholm’e sonra tekrar bir uçakla İsveç’in kuzeyine ve sonunda arabayla Finlandiya’ya ulaştınız. Çok daha uyguna geldiğini düşündünüz ama aslında sıkı bir takiple THY’de daha uyguna bilet bulabilirsiniz.

Uçak bileti için ne kadar harcadık

Istanbul-Roveniemi iki kişi gidiş-dönüş uçak biletini 3800TL’ye sıkı bir takip sonucunda yolculuğumuzdan 5 ay önce almıştık. Tabi ki fiyatlara ilk bakmaya başladığımız zamanlar fiyatlar bu kadar uygun değildi!

Örnek olarak;

Istanbul-Roveniemi gidiş-dönüş 2 kişilik fiyatlardır.

Ağustos 2019 – 6.500 TL

Eylül 2019 – 3.800 TL ki bizim aldığımız dönem burası

Ekim 2019 – 11.000 TL

Gördüğünüz gibi fiyatlarda ciddi oynamalar söz konusuydu. Eğer ki gitmeyi düşünüyorsanız size tavsiyemiz uçak bileti araştırmalarınıza en azından 6 ay öncesinden başlarsanız yakalayacağınız kampanyalarla THY ile çok daha rahat bir şekilde Roveniemi’ye ulaşabileceğinizdir.

Araç kiralaması için ne kadar harcadık

Finlandiya gezi rehberi, ikinci kısmı da kendimiz gezeceğimiz için araç kiralamaktı. Bunun için önceki gezilerimizde Avis, Budget, Europcar gibi firmaların kendi sitelerinden kiralama yapıyorduk. Fakat en son yaptığımız İtalya gezimizde aracı bir firma kullanarak kiralama işlemini gerçekleştirdik.

Bu da aynı uçak bileti araştırması gibi bir durum aslında, uçak bileti baktığımız dönemde aynı zamanda araba kirası için de araştırmalar yapıyorduk. Rentalscar.com sitesi üzerinden “Fi Rent” firmasından 8 günlük orta sınıf hatchback VW Golf ve benzeri için toplam 850TL’lik fiyat gördüğümüzde düşünmeden rezervasyonumuzu yaptırdık. Normalde aynı aracın fiyatı 1 gün sonra 8 gün için 3000TL’ye çıktığını göz önünde bulundurursanız gayet iyi bir fiyat.

Aslında bu tip gezilerde gitmeden yapacağınız sıkı araştırmalar neticesinde düşündüğünüzden daha uyguna bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Oraya vardığımızda bize Golf’den biraz daha büyük sedan Seat Toledo verdiler. Bizim için bagaj konusunda çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim ve çok az yaktı. Kar lastiği vs zaten var ve yollar her daim açık olduğu için (sapa bir ormanının içine dalmadığınız sürece) hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Finlandiya Gezi Rehberi – Rotamızla işe başlayalım!

Roveniemi – 2 gün I Saariselka – 1 gün I Ivalo – 1 gün I Nellim – 1 gün I Kittala – 1 gün I Rauna – 1 gün

Google map üzerinden hazırladığımız haritaya buradan ulaşıp sizde aynı rotayı takip edebilirsiniz.

Finlandiya Gezi Rehberi Harita Link

Konaklama için ne kadar harcadık!

Konaklamada uçak ve araç kiralama gibi tamamen araştırmalarınıza göre değişiklik gösteren bir konu; biz bu gezi için en fazla bütçeyi buraya ayırdık. Bunun sebebide tamamen uçak ve araç kiralama için ayırdığımız bütçenin ciddi anlamda azalmasından dolayı oldu. Yoksa 500 liraya da konaklanacak çok güzel daireler veya normal oteller mevcut.

Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim kuzey şehirlerinde merkezlerde hiçbir şey yok. Yani eğer ki aktiviteye katılmayacağınız bir gün varsa ve yapacak hiçbir şey olmayan bir yerde düzgün bir otelde zaman geçirmeniz kesinlikle tavsiyemizdir. En azından otelde igloonuzda keyif yaparken, belirttiğimiz ücretsiz aktivitelerden faydalanabilir veya dinlenebilirsiniz.

Biz konaklamalarımız için booking.com kullanıyoruz. Genius indirimi sayesinde de yaklaşık olarak %10 ila %15’lik indirimlerden faydalanabiliyoruz. Kaldığımız otellerin linklerine otel isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz!

1.Gün

Santa Claus Holiday Village

Klasik Kır Evi I Oda-Kahvaltı , Roveniemi

Rezervasyon Link

Fiyat: 2.200TL

Tarih: 20-22 Şubat 2020

Değerlendirme Puanımız: 10/9.3

Roveniemi ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin!

 • Temizlik: 10/8
 • Rahatlik: 10/9
 • Konum: 10/10
 • Çalışanlar: 10/9
 • Fiyat-Perfomans: 10/10
 • Internet Hizmeti: 10/10
Değerlendirme Notu:

Rovaniemi merkeze olan yakınlığı ve Noel Baba köyünün içinde olması en büyük avantajıydı. Çevredeki otellerden fiyatının çok daha uygun olması ve yapılacak birçok aktivite olması güzeldi. Fakat kahvaltısı yeterli değildi ve çeşit olarak çok az şey vardı. Biz klasik kır evinde kaldığımız için kahvaltıyı farklı bir restoranda yaptık. Eğer ki siz, daha üst bir oda da kalacaksanız oranın kahvaltısı daha iyi olabilir.

Booking de bu konuyla alakalı bir bilgi maalesef ki mevcut değil ve gittiğimizde öğrendik. Eğer burada kalacaksanız bu bilgiyi göz önünde bulundurmanız sizin için iyi olabilir 🙂 Odalar biraz eskiydi sanırım yenilenmesi gereken yerler mevcuttu. Aktivitelerin çok olması avantaj olmasına rağmen fiyatların çok yüksek olması da dezavantaj olarak yerini aldı.

Sonuç olarak, eğer ki Noel Baba’yı görmek için buraya geliyorsanız ve çocuklarınız (ücretsiz olarak çocuklara kızak veriyorlar) da sizinle beraber ise burada kalmak sizin için çok eğlenceli olabilir. Tavsiye ediyoruz 🙂

3.Gün

Northern Light Village

Aurora Kabin I Yarım Pansiyon, Saariselka

Rezervasyon Link

Fiyat: 3.200TL

Tarih: 22-23 Şubat 2020

Değerlendirme Puanımız: 10/9.5

Saariselka ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin!

 • Temizlik: 10/10
 • Rahatlik: 10/10
 • Konum: 10/8
 • Çalışanlar: 10/9
 • Fiyat-Perfomans: 10/10
 • Internet Hizmeti: 10/10
Değerlendirme Notu:

Otel yeni kurulduğu için gereken bütün teknolojik ürünler içinde vardı. Bunlardan bazıları Ipad’le bütün odanın kontrolü; odanın genel ısıtma sisteminden, Igloo’nun cam tavan temizliğine, aktiviteleri inceleme ve ekrandan rezervasyon yapabilmeye kadar her şey o ekran üzerinden kontrol ediliyordu.

Bunlara ek olarak, ilk defa ücretsiz olarak yine aynı ekran üzerinden kuzey ışığı uyarı sisteminin olması da gerçekten ince düşünülmüş bir detaydı. Eğer ki kuzey ışığı siz uyurken başlarsa ekran tarafından size bir alarm gönderiliyor ve saatlerce dışarda beklemenize gerek kalmıyor. Tabi isterseniz bu özelliği kapatabiliyorsunuz 🙂

Eksilerine gelirsek, lokasyon olarak merkezi bir konumda bulunmuyor. Bu yüzden, eğer ki araba kiralamadıysanız ulaşırken biraz sorun yaşayabilirsiniz. Çalışanların bize olan yaklaşımı da gayet iyiydi. Fiyat performans olarak gayet iyi bir seçenek olarak ön plana çıkıyor. Kesinlikle kalmanızı tavsiye ediyoruz!

4.Gün

Aurora Village

Aurora Kabin I Yarım Pansiyon , Ivalo

Rezervasyon Link

Fiyat: 3.500TL

Tarih: 23-24 Şubat 2020

Değerlendirme Puanı: 10/10

Ivalo ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin

 • Temizlik: 10/10
 • Rahatlik: 10/10
 • Konum: 10/10
 • Çalışanlar: 10/10
 • Fiyat-Perfomans: 10/10
 • Internet Hizmeti: 10/10
Değerlendirme Notu:

Kalabileceğiniz en iyi Igloo!! Hem imkanları hem aktiviteleri hem de Kuzey Işıklarını yaklama ihtimaliniz en yüksek yerlerden birisi. Bunun sebebi, kuzey de bulunması ve merkezden uzak olmasından dolayı kuzey ışığını görme ihtimalinizi artırmaktadır. Çalışanların inanılmaz sıcak kanlı olması da gerçekten sizi evinizde gibi hissetiyor. Hatta bizim için, normalde kapalı olması gereken geyik çiftliklerinin kapılarını açıp beslememize izin vermeleri bizim için çok anlamlı oldu.

Otelde fazlasıyla aktivite olması ve bunların çoğunun ücretsiz olmasıda otelin bir diğer artısıydı. Girişteki depo alanından ücretsiz kızak almak veya odanızın kapınızda bulunan karlı havalarda kullanmanız için kar raketleri ise kişiye özel olarak kullanılabiliyor. Onun dışında bu otelde outdoor jakuzi satın alıp soğukla sıcağı birleştiren mükemmel bir deneyim yakaladık. Aynı zaman da jakuziyle beraber saunayı da kullanabiliyorsunuz. Değişik bir aktivite ise kuzey ülkelerinde çok popüler olan buz gölü de bu otelde bulunmaktadır. Eğer ki cesaretiniz varsa girmenizi tavsiye ederiz 🙂

Bu otelle ilgili söylenebilecek negatif pek bir şey bulamıyoruz. Merkezden uzak olması dışında pek bir eksi özelliği yoktu. Bu eksi özellik sayesinde ise Kuzey Işıklarını yaklama fırsatı bulduk. Kuzey ışıkları yazımızı okumak için alttaki linke tıklayabilirsiniz!

KUZEY IŞIKLARI REHBERİNİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ!

5.Gün

Nellim Winderness Hotel

Aurora Buble I Oda-Kahvaltı, Nellim

Rezervasyon Link

Fiyat:. 2.000TL

Tarih: 24-25 Şubat

Değerlendirme Puanı: 10/7.8

Nellim ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin!

 • Temizlik: 10/9
 • Rahatlik: 10/8
 • Konum: 10/6
 • Çalışanlar: 10/10
 • Fiyat-Perfomans: 10/9
 • Internet Hizmeti: 10/5
Ufak bir anekdot

Öncelikle ulaşımdan bahsetmek istiyorum. Bunun içinde Izmir’de yaşadığımızı ve karla pek ilgimiz olmadığını söylemekle başlarsam daha iyi olur. Off o ulaşım, sanırım 8 günlük gezide ki en zorlu parkur burasıydı. 1 saatlik yol bize 3-4 saat gibi geldi. Tabi bunun en büyük sebebi, kar fırtınasına yaklanmamız oldu. İki şeritli daracık bir yoldan gitmeye çalışıyorsunuz. Hızınızı da azalttıkça yerel sürücüler sağolsun sizin iki katı hızınızla yanınızda geçip gidiyorlar. Hatta bir ara arabayı bırakıp otelden bizi almalarını dahi istemeyi düşündük. (otel shuttle hizmeti tek yön 100 euro) Neyse ki bir buçuk iki saatin sonunda otele ulaştık. Lokasyon olarak gerçekten çok sapa bir yerde fakat ortam hiç fena değildi. Küçük bir kasaba da bulunan otel, Rusya sınırına neredeyse yürüme mesafesi kadar yakında bulunuyor. Hatta otelde çalışanların ve kalanların birçoğu da Rus vatandaşıydı.

Değerlendirme Notu:

Gelelim otele, aktivite açısından fazlasıyla seçenek sunuyorlar size fakat etrafta başka bir şey olmadığı için fiyatlar çok yüksek. Örneğin, 2 kişilik tek snowmobile ile kuzey ışığı turunun fiyatı 300 Euro’ydu. Bizi en çok kızdıran noktalardan bir diğeri de akşam yemeği oldu.

Oda kahvaltı aldığımız için akşam yemeği haliyle yoktu. Yine aynı durumdan ötürü, etrafta gidebileceğiniz başka bir yer olmadığından akşam yemeğinin fiyatı gerçekten dudak uçuklatan cinstendi.

Tam olarak kişi başı 42Euro’ydu. Bizde odada kalıp atıştırmalıklarla geceyi geçirmeye karar verdik. Bir de sadece bu otelde karşılaştığımız Wi-Fi’nin sadece ortak alan giriş binasında olması ölümcül. Hiçbir iglooda internet bağlatısı yok!

Her şey de negatif değildi tabi ki aurora bubble da kaldık ve gerçekten kaldığımız en iyi forma sahip odaydı. İçerisi de en küçük olandı. Oda o kadar küçüktü ki sadece tuvalet ve lavabo vardı içinde:) Fakat gerçekten çok keyifli bir gece geçirdik. Eğer banyo ve sauna ihtiyacınız varsa otele gittiğinizde ortak lobideki listeye boş olan bir saate adınızı yazdırıyorsunuz ve o saatte dışarda bulunan ayrı binayı banyo için sadece siz kullanıyorsunuz.

Size tavsiyemiz eğer ki farklı bir yer görmek kuzey ışıklarına biraz daha yaklaşmak isterseniz şansınızı deneyin. Ama şunu da unutmayın kuzey ışıklarının evet bir matematiği var ve biz size bunu anlatacağız. Fakat, ne kadar buna hakim de olsanız hava durumuna müdahale edemiyorsunuz. O yüzden, biraz şans meselesine kalıyor işiniz. Biz de en iyi burada göreceğimizi umarak geldik fakat kar fırtınası nedeniyle göremedik maalesef:(

6.Gün

Snow Village Hotel

Buz odada kalma, kahvaltı ve buz restoranda akşam yemeği, Kittala

Rezervasyon Link

Buz odada kalma + Buz restoranda yemekli Rezervasyon Link

Fiyat:3.700TL

Tarih: 25-26 Şubat 2020

Değerlendirme Puanı: 10/9

Kittila ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin!

 • Temizlik: 10/10
 • Rahatlik: 10/8
 • Konum: 10/8
 • Çalışanlar: 10/10
 • Fiyat-Perfomans: 10/8
 • Internet Hizmeti: 10/10

Değerlendirme Notu:

Evet gelelim bu gezinin en enteresan konaklamasına… Buzda kalmak, yaşayabileceğiniz en değişik durumlardan bir tanesi. Evet baya bildiğiniz buzun üzerinde uyuyorsunuz yaklaşık -5 dereceye sabitlenmiş buzdan yapılan odalarda kalmak…

Aynı zaman da en pahalı konaklamamızı da burada gerçekleştirdik. Buzda yatmak yetmezmiş gibi bir de buzda akşam yemeği de yediğimiz doğrudur:) Fakat yaşayabileceğiniz en değişik konaklamaya hazır olabilirsiniz. Korktuğunuz kadar zor değil bu arada:) Kesinlikle buna değer, kalmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Buzda kalmak yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz! Detaylar orada 🙂

7.Gün

Artic Guest House & Igloos

Cam Iglo I Oda-Kahvaltı, Ranua

Rezervasyon Link

Fiyat: 2.000TL

Tarih: 26-27 Şubat 2020

Değerlendirme Puanı: 10/9

Ranua ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsin!

 • Temizlik: 10/9
 • Rahatlik: 10/9
 • Konum: 10/10
 • Çalışanlar: 10/10
 • Fiyat-Perfomans: 10/9
 • Internet Hizmeti: 10/10

Değerlendirme Notları:

Evet geldik son günümüze, Rovaniemi’de kalmak yerine farklı bir yer görmek için Ranua’da kalmaya karar verdik. Yüzen odada kaldık. Gerçekten yüzen bir oda; yaz aylarında bulunduğu göl üzerinde istediğiniz yere gidip gölde konaklayabiliyorsunuz. Odanın tek sıkıntısı içinde banyonun olmaması ve tuvaletinde ekolojik olması susuz çalışmasıydı.

Fakat edindiğimiz bilgiye göre yaz aylarında odalara duş eklenmesi için çalışma yapıyorlarmış. Ama bize asıl geleneksel eski olan binadan bir oda daha verdiler. Bunun için gerçekten minnettarız. Tüm bavullarımızı bu odaya koyduk ve duşumuzu bu odada alabildik ve ek ücrette talep etmediler.

Gelelim personele, özellikle bu konuya ayrı bir parantez açmak istedim sebebi de Türk bir çalışanın olmasıydı. Kendisiyle baya sohbet ettik bundan 11 sene önce Antalya’dan Finlandiya’ya taşınmış birçok otelde çalıştıktan sonra en sonunda burada kalmış ve çalışmaya devam ediyormuş. 7 günün sonunda Türkçe konuşan biriyle muhabbet etmek ve tabi ki demleme çayla beraber çok keyifliydi.

Kış aylarında donmuş gölün üzerinde duran otelin negatif noktalarından biri de kayak yapan insanların odanızın önünden geçmesi ve sizin sürekli onları görmeniz.

Onun dışında ilkbahar veya yaz aylarında Finlandiya’ya yolumuz tekrar düşerse kesinlikle burada kalıp, buzun üzerinde kaldığımız gibi yüzen odayla birlikte suyun üzerinde kalmayı da çok isteriz! O yüzden sizin de Finlandiya gezi rehberi kesinlikle bulunması gerekir.

Finlandiya Gezi Rehberini kullanarak sizde bizim rotamızı takip edip, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Haydi Beraber Gezelim!

Lapland’de Yapılacak Aktiviteler devamı için tıklayın