Finlandiya’da Yapılacak Aktiviteler

Finlandiya’da yapılacak aktiviteler, bu konu hakkında birçok şey bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarını aşağıda. Biz hepsini yapamadık tabi ki yaptıklarımızla da çok eğlendik!

-Snowmobile turu

-Snowmobile müze turu

-Santa Claus (Noel babayı ziyaret)

-Rengeyik turu

-Kuzey Işıkları turu

-Husky turu

-Buzkıran gemi turu

-Sauna ve buz tutmuş göle girme

Biz neler yaptık onlardan bahsedelim biraz…

Finlandiya’da Yapılacak Aktiviteler Listemiz

Noel Baba Ziyareti

Biz Finlandiya’da yapılacak aktivitelerimizin neredeyse hepsini 2 gün geçirdiğimiz Rovaniemi de gerçekleştirdik. Yukarda yer alan aktivitelerin içinden bir kısmını kendimiz yaptık bir kısımı içinde yerel tur şirketlerinden paket satın aldık.

Finlandiya’da yapılacak aktiviteler, ilk gününde Noel baba ziyaretini gerçekleştirdik. Zaten Noel baba köyünde kaldığımız için bunun için ekstra tur satın almadık tabi ki… Fakat, şöyle bir konu hakkında hala kuşkularımız var.

İlk gün Noel babayı köy içinde ziyaret etmeniz için iki farklı yer bulunuyordu. Bizde bize en yakın yere doğru hareket ettik. Enteresan bir şekilde hiç sıra olmadan Noel babayla konuşup fotoğraf çektirme fırsatı bulduk. Kuşku duyduğumuz nokta şurası Roveniemi’den ayrılmadan önceki gün alışveriş için köy içinde bulunan yere girdiğimizde çok fazla sıra olduğunu gördük ve bu sıranın Noel baba için olduğunu öğrendiğimizde biraz şaşırdık.

Fakat ilk gün çektirdiğimiz fotoğrafın bulunduğu mekandan çok daha farklı bir yerde labirent gibi bir alandan noel babaya ulaşıyorsunuz. Burada yardımcı elfleri de görebilirsiniz. Biz yarım saatin sonunda ancak 2 metre yol gidince uzun kuyruğa dayanmadan çıkmak zorunda kaldık. Sonrasında gördüğümüz fotoğraflarda ise bizim fotoğraf çektirdiğimiz noel baba ile orada bulunan noel baba farklı gözüküyordu 🙂 Sanırım noel baba da kapitalist dünyanın esiri olmuştu. Vardığımız kanı ise iki farklı noel baba olduğu yönündeydi!

Eğer ki birden fazla aktivite yapmak istiyorsanız. Tur firmalarından yardım alabilirsiniz.

İlk gittiğimiz günün akşamında ise Wild Nordic Finland firmasından kombo paket tur satın aldık. Firmanın turlarını görmek için websitelerini ziyaret edip “wildnordic.fi” gitmeden de rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yoğun bir dönemde gidiyorsanız kesinlikle gitmeden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle size tavsiyemiz onların verdiği ekipmanı kullanmanız yönünde size verilenler; “bot, çorap, tulum, bere, snowmobile kullandığımız için bize ekstradan kask verdiler.

Eğer ki snowmobile kullacaksanız size sigorta yaptırmanız gerektiğini eğer ki alete en ufak bir şey olursa 900 Euro’luk ödeme yapmanız gerektiğini söyleyecekler. Bunun içinde makinenin devrilmesi, düşmesi vs. gibi durumlar da var. Böyle söylenince bizde haliyle ikimizde kullanacağımız için iki kişi toplam 30 Euro ödeme yaptık.

Fakat, sizi korkuttukları gibi bir durum söz konusu değil merak etmeyin! Tekrar gidersek kesinlikle o parayı ödemem. Kullanması gayet kolay ve hızlıca adapte oluyorsunuz.

Haydi Yola Çıkalım…

Turun başında size snowmobile nasıl kullanılacağını anlatıyorlar ve yola çıkıyorsunuz. Ormanın içinde snowmobile için ayrılmış yollardan ilerleyerek gayet keyifli bir şekilde önce ormanın içinde fotoğraf çekilebileceğiniz inanılmaz sessiz bir yere sizi götürüyorlar.

Tur firmasının çalışanının söylediğine göre dünyanın en sessiz yerlerinden birine gidiyorsunuz ve buradaki geçireceğiz uzun bir zaman sonunda aklınızı kaybetme riski bulunuyormuş 🙂 Gerçekten çok rahatlatıcı bir deneyimden sonra sizi ren geyiklerinin olduğu çiftliğe götürüyorlar.

Ren Geyiği Turunun Detayları

Öncelikle size her ren geyiğinin bir sahibi olduğunu ve bu geyiklerin kulaklarında bulunan küpe şeklindeki renkli plastikten bahsedelim. Bunlar bizim ülkemizde sokak hayvanlarının kulaklarında bulunanlara çok benzerdir. Bunun sebebi ren geyiklerinin bulundukları ortamda sahiplerinin belli olmasıymış.

Normalde ormanda serbest halde yaşıyorlar ama kış aylarında kar ve buzdan yemek bulamadıkları için çiftliklerine geri dönüyorlar. Tabi bu durumuda turlar gerçekleştirerek biraz maddiyata dökmüş durumdalar günümüzde…

Çiftliğe snowmobile ile yaklaşık 20-25dk ulaşıyorsunuz. Buna başta size verilen eğitim ve ufak bir mola da dahil. Çiftliğe geldiğimizde bizi şaman kültüründen Sami bir kadın karşıladı. Öncelikle size genel bir tarih bilgisi verdikten sonra biraz önce aktardığımız geyiklerin durumu ile ilgili bilgiler veriyor.

Daha sonrasında ise meşhur geyik turu başlıyor. Normalde iki kişi tek bir geyik tarafından çekilen kızağa bindirilirken, biz gittiğimiz de bizden başka kimse olmadığı için ikimiz için ayrı kızaklar verdiler 🙂 Başta gayet sakin bir şekilde ilerleyen geyikler son düzlükte bakıcıları tarafından onlara ayrılan yiyecekleri görünce coşkuyla ilerlemeye başladılar.

Tur yaklaşık olarak 5dk sürüyor yani çok abartılacak bir şey yok aslında… Turun ikinci kısmı ise seremoniden oluşuyor. Bu seremonide Sami size tarih bilgisi verirken aynı zamanda görsel olarak canlandırdığı mizanselle sizi adete o yıllara geri götürüyor. Kesinlikle görülmesi gereken güzel bir tecrübeydi.

Husky Turunun Detayları

Finlandiya’da yapılacak aktivitelerin başında husky turuna katılmak geliyordur. Bunun için geyik çiftiliğinden ayrılıyoruz. Bunun içinde başlangıç noktasına geri dönüyorsunuz. Fakat bu sefer sizi başka bir yoldan götürerek iyice ormanın derinliklerine götürüyorlar. Doğa ile iç içe bir yolculuktan sonra başlangıç noktasına geri dönüp snowmobile bırakıp yürüyerek husky çiftliğine doğru yürümeye başlıyorsunuz. Yaklaşık 10dk bir yürüyüşten sonra çiftliğe ulaşıyorsunuz.

Çiftliğe ulaştığınızda size parkurla ilgili ufak bir bilgi veriliyor. İki türlü parkur var. Birincisi kısa olan ve yaklaşık 6-10dk arası süren diğer 30-40dk arasında süren, bizim satın aldığımız ise kısa olan parkurdu. Başlamadan önce köpeklerle iletişim kurmanız için onları sevmenize izin veriyor.

Parkura başladığınızda sizinle beraber kızağı kontrol etmesi için de biri geliyor. Biraz sancılı bir yolculuk neticesinde güzel bir turu da tamamlamış oluyorsunuz. Açıkçası çok rahat edemiyorsunuz ve dönüşlerde biraz sert gidiyorsunuz. Yine de yapılması gereken bir şey olduğunu düşünüyoruz.

Bizim yaptığımız turlar bunlardan ibaretti. Kuzey ışıkları fotoğrafçılık turuna da katılmak istemiştik. Fakat yer olmadığı için ona katılamadık. Bu durum başta bizi üzdüyse de ilerleyen günlerde iyi ki katılmadık dedik!

Snowmobile Müze Turu

Finlandiya’da yapılacak aktiviteler içinde en değişik olanlarından biri de Santa’s House of Snowmobile yani kar motoru müzesine gitmek. Müze ücretsiz olarak Santa Claus köyünde bulunmakta olup, içerisinde snowmobile tarihine dair her şey var… İlk snowmobile’dan son snowmobile’a kadar bu aletlerin hangi yıllarda ne amaçla kullanıldığı burada anlatılıyor. Müzeyle aynı girişe sahip bir de burger&pizza cafesi vardır ki sormayın. 11 euroya açık büfe istediğiniz kadar yiyebileceğiniz deniz mahsüllü, peynirli, jambonlu envai çeşit pizza, salata ve sınırsız içecek sunmaktadır.

KUZEY IŞIKLARI REHBERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ!