Kuzey Kutup Dairesi Merkezinde Bir Şehir Rovaniemi

Roveniemi Santa Claus Village kardan adam

Rovaniemi Nerededir?

Rovaniemi nerededir sorusuyla başlayalım. Lapland(Laponya); İsveç, Norveç ve Finladinya’nın kutup dairesi içinde kalan en kuzey kesimlerinin ortak bölgesine verilen isimdir. Rovaniemi’de Lapland başkenti olarak geçmektedir. Finlandiya’nın kuzey bölgesinde yer almaktadır. Yukardaki grafikte de gördüğünüz gibi kuzey kutup çizgisinin üzerinde bulunması Rovaniemi’yi diğer kuzey şehirlerinden ayırmaktadır.

Rovaniemi’ye Nasıl Giderim?

Türk Hava Yolları’nın direk uçuşu ile Kasım ayından Mart ayına kadar haftada üç gün ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilet fiyatlarına gelecek olursak kampanya dönemine denk gelirseniz uygun fiyatlara uçak bileti bulabilirsiniz. İkinci bir alternatif ise Helsinki üzerinden Rovaniemi’ye ulaşmak olabilir. Bunun için iç hatlardan direk uçuş sağlayabileceğiniz gibi trenle veya araba kiralayarakta ulaşım sağlayabilirsiniz.

Helsinki üzerinden gitmek isterseniz. Bilet fiyatları biraz daha uygun gibi gözükse de arada ki yolcukları da eklediğiniz zaman hemen hemen aynı fiyatlara gelmiş oluyor. O yüzden size tavsiyemiz buraya gitmeye karar verirseniz. Bir kaç ay öncesinden fiyat araştırmalarına başlamanız yönünde olacaktır.

Peki, Rovaniemi uçak biletlerimizi

Nasıl ve Ne kadara aldık?

İstanbul-Rovaniemi iki kişi gidiş-dönüş uçak biletini 3800TL’ye sıkı bir takip sonucunda yolculuğumuzdan 5 ay önce almıştık. Tabi ki fiyatlara ilk bakmaya başladığımız zamanlar fiyatlar bu kadar uygun değildi!

Örnek olarak;

Istanbul-Rovaniemi gidiş-dönüş

Haziran, Temmuz, Ağustos 2019 – 6.500TL

Eylül 2019 – 3.800 TL ki bizim aldığımız dönem burası

Ekim 2019 – 11.000TL

Sonuç olarak sıkı bir takip sonucunda sizde uygun fiyata direk uçuşla Rovaniemi’ye ulaşabilirsiniz 🙂

Rovaniemi’de Yapılacaklar Listesi

  • Santa Claus Köyü ziyareti
  • Noel Baba ziyareti
  • Kuzey Kutup çizgisinden geçmek
  • Husky çiftliğini ziyaret etmek
  • Ren-Geyik çiftliğini ziyaret etmek
  • Alışveriş yapmak
  • Snowmobile müzesini gezmek
  • Noel Baba postahanesinden posta göndermek

Noel Babayı Ziyaret

Bence ilk yapmanız gereken etkinlik bu olabilir çünkü diğer aktiviteleri yapmak buraya özgü değil. Fakat Noel Babayı başka bir yerde bulma şansınız yok. İki farklı yerde Noel Baba’yı ziyaret edebiliyorsunuz. İlk olarak Santa Claus Village içindeki hediyelik eşya satıcısının içerisinden ulaşabiliyorsunuz. İkinci alternatifiniz ise Kuzey Kutup Çizgisinin olduğu yerdeki hediyelik eşya dükkanın içinden geçip, hem yardımcı elfleri görüp hem de Noel Baba’yı ziyaret edebilirsiniz.

İlk gün ziyaret için gittiğimiz de çok sakindi ve çok rahat bir şekilde kendisiyle görüştük. Hatta birkaç kelime Türkçe bile konuşabiliyor 🙂 Özellikle çocuklarınızla bu geziyi gerçekleştiriyorsanız kesinlikle buraya uğramayı ve fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Fotoğraf biraz pahalı olsa da (30-60 euro arası) güzel bir anı olarak sizinle beraber kalacağını gözardı etmeyin!

Kuzey Kutup Çizgisi’nden Geçmek

Bu da buraya özgü yapabileceğiniz ikinci etkinlik, bu nokta fazlasıyla kalabalık olacaktır. Böyle bir ana tanıklık etmek isteyen sizin gibi birçok insan göreceksiniz. Tek bir adımla kutup çizgisini geçmek gayet keyifli olacak ve bu anı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz! Fotoğraf çekmek ise o kalabalıkta çok kolay olmayacak. Size tavsiyemiz ya erken saatleri ya da akşam 22.00’e doğru olan saatleri tercih etmeniz 🙂

Son olarak Kuzey Kutup Çizgisini geçitiğinizi belirten sertifikanızı almayı unutmayın!

Noel Baba Postahanesinden Kart Göndermek

Kart göndermek eskide kalan bir gelenek olsa da güzel bir hatıra olarak yerini alacaktır. Biz buradan arkadaşlarımıza ve kendimize kart gönderdik. Öncelikle yüzlerce kart içinde kaybolmadan sizin için en güzel kartı seçmekle işe başlıyorsunuz. O kadar fazla alternatif var ki içlerinde kaybolmamak mümkün değil 🙂 Daha sonrasında, seçtiğiniz kartla beraber pul almanız da gerekiyor. Bunun için kasalardaki elfler size yardımcı oluyor. Nasıl yapacağınızı da anlatıyorlar. Kartların fiyatı 1-5 Euro arasında değişirken pulların fiyatları ise 1.75-3 Euro arasında değişiyor.

Kartınızı aldıktan sonra kasaların hemen arkasında kartınızı yazmak için masalar bulunuyor. Masaların üzerindeki kalemleri kullanarak sevdiklerinize notlarınızı yazıp, adres bilgilerini girdikten sonra pulunuzu yapıştırıyorsunuz. Biz bu şekilde 6 kart hazırladık. İki tip gönderme şekli var. Birincisi hemen teslim olarak geçen burada 2-3 hafta arasında kartınızı adresinize teslim ediyorlar. İkinci alternatif ise yılbaşı için kart gönderebilirsiniz.

Geleneksel Hediyelik Eşya Alışverişi

Bu konu da çok fazla alternatif olmasa da özellikle ağaç işlemeli kupalar, tabaklar ve mutfak aletleri gibi şeyler bulabileceğiniz gibi bıçakları da son derece güzel ve buraya özgüdür. Santa Claus köyünün içinde bulunan Martins dükkanında her bütçeye uygun bıçakları bulabilirsiniz. Gitmeden önce https://www.marttiini.fi/Products websitelerini ziyaret edip, alacaklarınıza karar verebilirsiniz.

Rovaniemi şehir merkezinde iki tane büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. Birincisi, Revontuli alışveriş merkezi şehrin tam merkezinde bulunmaktadır. Ufak bir tavsiye karşısında Mcdonald’s bulunmaktadır. Bizde hem yemek yiyelim daha sonrasında da alışveriş yaparız diye buraya uğrayıp aracımızı burada bırakmıştık. Dönüşte 50 Euro’luk cezayı gördüğümüzde ufak bir şok yaşamıştık. Ingilizce hiçbir uyarı yoktu. 50 cent için 50 euroluk ceza ödememek için ya alışveriş merkezinin kendi otoparkını kullanabilirsiniz. 2 saat ücretsiz veya hemen otoparkın yanında bulunan bilet noktasından öncesinde biletinizi alıp, camınıza bırakmanızı tavsiye ediyoruz. İkinci alışveriş merkezi ise Prisma; bu biraz şehir dışında kalsa da büyük bir merkez ve aradığınız birçok ürünü burada da bulabilirsiniz. Onun dışında ufak hediyeler almak için birçok mağaza bulunmaktadır.

Biz buraya gelmeden önce instagram üzerinden takip ettiğimiz Aurorashop mağazasından ise ahşap ürünlerin takibini yapmıştık. Websitelerine buradan ulaşabilirsiniz. Çok güzel ürünleri var gerçekten, bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise iki tip ürün bulabilirsiniz. Zaten fiyatlarından da belli olabileceği gibi biri el yapımı olanlar diğerleri de fabrikasyon olarak üretilenler. Fotoğrafta soldaki kuksa sapındaki beyaz kısım ren geyiği boynuzundan yapılmakta olduğu için sağdakinden biraz daha pahalıya satılıyor.

Finlandiya’da Yapılacak Diğer Aktiviteler

Bunun için diğer bir yazımız olan Lapland’de yapılacak aktiviteler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Rovaniemi – Sonuç ve Değerlendirme

Eğer ki sizde farklı yerler görmek değişik aktiviteler yaparak unutulmaz bir gezi yapmak istiyorsanız burası tam size göre bir yer. Dünya’nın hiçbir yerinde yapamayacağız şeylerin olması başlı başına burayı vazgeçilmez kılıyor. Olumlu özelliklerinin yanında olumsuz olarak gösterilecek şeylerin başında ise buraya ulaşım yer almakta eğer ki direk uçuşla buraya gelmediyseniz. Ulaşmak için biraz vakit kaybetmeniz gerekmektedir. Ama şunu da unutmayalım kesinlikle buna değer!

Noel Baba’yı ziyaret edip Türkçe bir kaç kelime konuşmayı, postahanesinden kart göndermeyi, kuzey kutup çizgisinden geçmeyi unutmayın!

Sevgiyle Kalın!